Vinobraní v edenu

4. září 2020
13 - 21 hod. v Praze ve Vršovicích

Neomezená degustace

Nacházíte se zde: Aktuální ročník » Vinobraní 2016 » Aktuality 2016 » Červené nebo bílé? Co na to češi?

Červené nebo bílé? Co na to češi?

Zapojte se a napište nám na facebook jaké víno preferujete přímo Vy a proč.
Červené nebo bílé? Co na to češi?

ČERVENÉ NEBO BÍLÉ? CO NA TO ČEŠI?

A co třeba růžové? A když si vybereme barvu, tak zvolíme raději víno tiché, nebo sekt? A když víno tiché, tak suché, nebo se zbytkovým cukrem? Svět vína je bohatý a my Češi se mu snažíme porozumět čím dál víc. Zkusme se krátce, skoro encyklopedicky, dotknout alespoň barev.

Červená vína se vyrábí z hroznů modrých odrůd révy vinné nakvášením (nakvášení je termín pro kvašení (fermentaci) rmutu z hroznů modrých odrůd s cílem vyluhování červeného barviva ze slupky bobule do moštu). Odrůdy povolné v České republice pro výrobu červených vín jakostních jsou Agni, Alibernet, André, Ariana, Cabernet Moravia, Cabernet Sauvignon, Cerason, Domina, Dornfelder, Frankovka, Fratava, Kofranka, Laurot, Merlot, Modrý Portugal, Nativa, Neronet, Rubinet, Rulandské modré, Sevar, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe.

Bílá vína se vyrábí jednak z hroznů bílých odrůd révy vinné a druhak z hroznů modrých odrůd, ale bez nakvášení, těm se říká klaret. Odrůdy povolené v České republice pro výrobu bílých vín jakostních jsou Aurelius, Auxerrois, Děvín, Erilon, Floriánka, Hibernal, Chardonnay, Irsai Oliver, Kerner, Lena, Malverina, Muškát moravský, Muškát Ottonel, Müller Thurgau, Neuburské, Pálava, Rinot, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Sauvignon, Savilon, Sylvánské zelené, Tramín červený, Veltlínské červené rané, Veltlínské zelené, Veritas, Vrboska.

Růžová vína se převážně vyrábí z hroznů modrých odrůd. Nakvášení je kratší nebo žádné, proto je výsledná barva růžová.

V České republice je v současné době osázená plocha vinic 17,6 tisíc hektarů, z toho přibližně 2/3 připadají na bílé odrůdy a 1/3 na modré odrůdy révy vinné. Nejčastěji pěstovanými bílými odrůdami jsou Veltlínské zelené, Müller Thurgau, Ryzlink rýnský a Ryzlink vlašský, modrými pak Svatovavřinecké, Frankovka, Zweigeltrebe a Rulandské modré.

V České republice vyrobí vinaři přibližně 550 tisíc hektolitrů vína ročně. Z toho je 60% bílého, 30% červeného a 10% růžového.

A co na to Češi?

Každý občan České republiky vypije v průměru za rok 20,1 litru vína. Za posledních 20 let jde o nárůst zhruba o třetinu, za posledních 10 let pak o čtvrtinu. Evropský průměr činí cca 36 litrů vína na osobu za rok. Ve spotřebě vína máme co dohánět.

75% dospělých pije víno alespoň občas, 1% denně, 10% několikrát týdně, 15% jednou týdně, 17% 2 – 3 měsíčně, 12% jednou měsíčně a 20% méně často. Víno pije více žen, než mužů, ženy vyhrávají 53%:47%. Zajímavé je, že se 1% dospělých považuje za znalce vín!

A jak je to s těmi barvami?

Bílé víno preferuje 49% dospělých, červené 37%, růžové 3% a celých 11% „barevnou“ preferenci nemá, jinými slovy pije to, co teče!

Tož na zdraví a do dna…


Zpět na přehled

© 2004 - 2020 Nákupní centrum Eden, U Slavie 1527, 100 00 Praha 10
Kontakty: www.nceden.cz, info@nceden.cz, Správa centra: +420 272 011 711, Tesco EXTRA: +420 800 222 555, Dispečink + 420 272 011 735
Otevírací doba: Otevřeno každý den 9:00 – 21:00, Tesco Extra: nonstop

Nahoru