Vinobraní v edenu

4. září 2020
13 - 21 hod. v Praze ve Vršovicích

Neomezená degustace

Nacházíte se zde: Aktuální ročník » Vinobraní 2018 » Aktuality 2018 » Jak si vybrat dobré víno a jak je správně spojit s jídlem?

Jak si vybrat dobré víno a jak je správně spojit s jídlem?

Možnosti máte zhruba tři. Můžete se naučit víno opravdu znát, pak tedy musíte absolvovat řadu degustací, promlouvat s vinaři a sommeliery a ještě mnohé navíc. Můžete (máte-li na to) chodit do těch několika vynikajících restaurací, které mají dobře zásobený vinný sklep a šikovného sommeliera, nebo si koupíte některou z knih o víně, které se věnují i kombinatorice a budete věřit jejím autorům.


Přidejte se na Facebook a zúčastněte se soutěží o vstupenky na Vinobraní 2018 v Edenu a další cenyPřidat se na událost

Jak si vybrat dobré víno a jak je správně spojit s jídlem?

Pro běžný život navrhuji kombinaci první a třetí možnosti. Bez základní představy o chuti jednotlivých odrůd v závislosti na ročníku a vinařské oblasti je velmi těžké nastartovat představivost a vhodně kombinovat. Řada doporučení v knihách může být velmi dobrým vodítkem, zejména tam, kde se profil vína vymyká obecné představě o odrůdě.

Dříve bývalo pravidlem kombinovat bílá vína k bílým masům a červená k tmavým. Tato poučka je již dávno překonaná. Mnohem důležitější než barva vína je jeho projev, mládí, ovocnost, lehkost či objem alkoholu. Znám Frankovku, kterou pro její lehkost a alkohol doporučuji k lehkým kuřecím steakům či barikované Chardonnay, jehož ideálním partnerem jsou bifteky se smetanovou omáčkou.

Řada dobrých vinařů uvádí na kontraetiketách doporučení kdy víno konzumovat a s čím je kombinovat. Ne vždy s tímto doporučením musíme souhlasit – každý má svou chuť a své představy – ale za vyzkoušení určitě stojí. Ne vždy také tato doporučení odpovídají skutečnosti. Někteří výrobci se nad nimi zamysleli naposledy před 10 lety a od té doby je opisují na další a další etikety.

Kombinací vína a pokrmů a správným stolováním se zabývá celosvětové hnutí „Slow Food“, jehož pobočka funguje i u nás. Základní filozofie by se dala vyjádřit větou: „Jak se dobře najíst a napít, aby víno, jídlo, prostředí a způsob podávání byly v naprosté harmonii“. Budete li dobře hledat, zcela jistě narazíte na degustaci pořádanou dle myšlenek tohoto hnutí. Pro mne osobně byla takováto degustace před mnoha lety startovním impulsem k přemýšlení o víně a jeho kombinacích s jídlem.

Krásné a hlavně zábavné hledání ...


Chcete-li zažít srovnání vín a povídaní o něm ve velkém, neváhejte a podívejte se, kdy a kde se koná nejbližší akce ve vašem okolí.

Na setkání u sklenky dobrého vína se těší Branko Černý


Zpět na přehled

Fotogalerie

© 2004 - 2020 Nákupní centrum Eden, U Slavie 1527, 100 00 Praha 10
Kontakty: www.nceden.cz, info@nceden.cz, Správa centra: +420 272 011 711, Tesco EXTRA: +420 800 222 555, Dispečink + 420 272 011 735
Otevírací doba: Otevřeno každý den 9:00 – 21:00, Tesco Extra: nonstop

Nahoru