Vinobraní v edenu

4. září 2020
13 - 21 hod. v Praze ve Vršovicích

Neomezená degustace

Nacházíte se zde: Aktuální ročník » Vinobraní 2018 » Aktuality 2018 » Jak rozumět vínu?

Jak rozumět vínu?

Čtení o (k) vínu na víkend
Jak rozumět vínu?

Řada milovníků vín je vyděšena, když po ročním či několikaletém poctivém navštěvování degustací nejrůznějších vinařů a odrůd stále nemůže s jistotou určit původ vína a jeho odrůdu. Mají až pocity méněcennosti a hrozí nebezpečí, že se od vína odvrátí. Vinu na této situaci nesou různí televizní šoumeni, kteří předvádí degustační divadlo a matou veřejnost. Běžný milovník vína by měl po letech vzdělávání rozpoznat některé velmi charakteristické odrůdy (například Muškát Moravský), měl by podle projevu vína určit, zda je domácího či zahraničního původu a asi by se měl dobrat k ročníku. Všechno ostatní je záležitostí vysoké odbornosti profesionálních degustátorů a i oni mají mnohdy velké problémy s víny, která se vymykají obecným odrůdovým charakteristikám. Byl jsem mnohokrát přítomen situaci, kdy ani vinař nepoznal své vlastní víno a neurčil u něj správně odrůdu, natožpak svah, způsob vedení a kvalitu sloupků.

Nejdůležitější v běžném životě je umět rozlišit víno dobré od špatného a víno s odpovídající cenou od předraženého. Zkrátka umět si vybrat. Společnost určitě ocení, když se nenecháte zmást číšníkem (který bohužel v našich podmínkách o víně většinou mnoho neví) a vyberete vína ve správné skladbě k jednotlivým pokrmům menu.

Tyto základní znalosti můžete získat pouze praktickým cvičením – ochutnáváním vína. Ideálním místem na ochutnávání vína jsou degustace, neboť většinou za zlomek skutečné ceny můžete ochutnat ucelenou řadu vín jednoho producenta, ve speciálních případech srovnávat vína jedné odrůdy od řady producentů. U zahraničních vín se můžete setkat i se srovnávací degustací vín jednoho ročníku. Během degustace vína nejen ochutnáte, ale vstřebáte i základní informace o něm, vinařské názvosloví a údaje o jeho kombinovatelnosti s pokrmy. Po degustaci si můžete své dojmy probrat s dalšími milovníky vín. Degustace rozhodně nemůže nic nahradit, na druhou stranu ani ony nejsou samospasitelné a některé údaje a základní znalosti je třeba načerpat z knih a encyklopedií, kterých v dnešní době vychází celá řada. Příjemnou degustaci můžete uspořádat i doma – pozvěte si přátele na návštěvu, domluvte se na odrůdě, každý přinese lahvičku či dvě – a o zábavu je postaráno.

Chcete-li zažít srovnání vín ve velkém, neváhejte a podívejte se, kdy a kde se koná nejbližší akce ve vašem okolí.

Na setkání u sklenky dobrého vína se těší Branko Černý


Zpět na přehled

Fotogalerie

© 2004 - 2020 Nákupní centrum Eden, U Slavie 1527, 100 00 Praha 10
Kontakty: www.nceden.cz, info@nceden.cz, Správa centra: +420 272 011 711, Tesco EXTRA: +420 800 222 555, Dispečink + 420 272 011 735
Otevírací doba: Otevřeno každý den 9:00 – 21:00, Tesco Extra: nonstop

Nahoru